نکاتی که به شما کمک می‌کند به عنوان یک خانم، در محیط کار جدی گرفته شوید

 

صحبت از توانایی‌های یکسان خانم‌ها در بازار کار، موضوعی پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی‌ست. کافیست در یکی از اکانت های شبکه اجتماعی‌تان یک پست با این مضمون بگذارید یا برای پست شخص دیگری کامنت بگذارید. سیلی از مردان ظاهرا روشن فکر به دفاع از این نظریه می‌پردازند. ولی آنچه در واقعیت محیط و بازار کار شاهدش هستیم به درجات مختلف ، متفاوت از این شعارهاست.

به‌ویژه اگر در محیطی کار می‌کنید که اکثریت غالب همکاران شما مرد باشند،  به‌عنوان یک زن جوان و حرفه‌ای، باید سخت کار کنید تا از کلیشه‌های زیبا، جذاب و .. عبور کنید و با هویت ارزشمند کاری تان در ذهن‌ها جای بگیرید.

با وجود سالها تلاش برای حفظ حقوق و برابری زنان و مردان در محیط کار و  توانمندسازی زنان، هنوز موانع بزرگی وجود دارند که باید از بر آنها غلبه کنید.

در محیط کار بسیاری اوقات با افرادی کار می‌کنیم  که با احترام و نگاهی برابر رفتار می‌کنند. و البته که ممکن است مواردی پیش بیاید که افرادی رفتاری جنسیت‌آمیز و تحقیرآمیز داشته باشند. در هر صورت عکس‌العمل درست و به موقع شما می‌تواند خیلی چیزها را تغییر دهد.

در این مطلب چند نکته که خودم عموما در محیط کار رعایت میکنم  و همچنین نکاتی از دیگر خانم‌های مدیر یا شاغل را با شما در میان می‌گذارم تا با توجه به این نکات، بتوانید جایگاه‌تان را به عنوان یک خانم حرفه‌ای و متخصص مشخص کنید و جدی گرفته شوید.

 

1-  با اعتماد‌به‌نفس باشید

اعتماد به نفس شما و اینکه خودتان چه قدر خودتان را قبول داشته باشید، بیشتر از هر مورد دیگری می‌تواند در برداشت دیگران از شما تاثیرگذار باشد.

ممکن است در حالت عادی شخص بااعتماد‌به‌نفسی باشید ولی عموما این قضیه در خانم‌ها نسبت به آقایان بسیار  کمتر است. در طی سالهای کاری که پشت سرگذاشتم  مردان زیادی را دیدم که خیلی بیشتر از آن چیزی که واقعا بودند خودشان را نشان می‌دادند و از طرف دیگر خانم‌های زیادی که بسیار توانمندی‌ها و مهارت‌هایشان را دست پایین و بی‌اهمیت می‌گرفتند.
برای اینکه در کار و تخصص‌تان جدی گرفته شوید قبل از هر کسی خودتان باید به خودتان ایمان داشته باشید.
دلایل کمبود اعتماد به نفس در هر شخص متفاوت است . منابع و مطالب  بسیار زیادی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد که میتوانند به شما کمک کنند تا اعتماد به نفس تان را افزایش دهید.

ظاهری با اعتماد به نفس و متین گامی حیاتی در کسب احترام و اعتبار در میان همکارانتان خواهد بود.

 

2-  شوخی و سبک بازی نکنید

طوری رفتار کنید که کسی نتواند شما را بابت رفتار سبک یا خیلی صمیمی‌تان سرزنش کند.

بخواهم ساده بگویم در محیط کار سرسنگین باشید و شوخی‌های بی ربط و بگو بخندها را برای جمع دوستانه‌تان نگاه دارید.

لوندی و دلبری کردن در محیط کار یا تماس‌های هرچند کوتاه بدنی (یک دست روی بازو یا پشت )  می‌تواند پیام‌های غیرحرفه‌ای زیادی را به دیگران در محیط کار منتقل کند.

صحبت‌های بی‌ربط به بحث کاری یا مراجعات مکرر به بخش یا دفتر همکاران آقا بدون دلیل، میتواند منجر به شایعاتی شود و به سرعت داستانی ایجاد کند که نهایتا به تخریب شخصیت شما در محیط کار منجر میشود.

شما می‌توانید مهربان باشید و رفتاری مودبانه و دوستانه داشته باشید ولی با حفظ مرزهای یک همکاری حرفه‌ای.

 

 

3- غیبت یا بدگویی دیگران را نکنید

غیبت و بدگویی توسط خانم‌ها نیز یکی از همان کلیشه های ناعادلانه  است. زیرا این کار در بین مردان نیز رواج دارد فقط اسم خانم‌ها بد در رفته است و البته موضوع غیبت‌ها و بدگویی‌ها نیز عموما متفاوت است.

با این‌حال سعی کنید غیبت و بدگویی را در زندگی‌تان به حداقل برسانید بویژه در محیط کار.

خیلی به شایعات و بدگویی‌ها توجه نکنید و اگر احساس کردید موضوع مهمی ست و می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری شود با شخص مسئول صحبت کنید.

بصورت کلی درگیر شدن در شایعات و بدگویی ها تمرکز شما را از حرفه اصلی تان کم میکند پس keep yourself away!

 

 

4- لباس مناسب بپوشید

پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان یا به بیانی جلب توجه‌کننده در محیط کار بیشتر از اینکه خصوصیات  یک همکار حرفه ای و متعهد را در ذهن شکل دهد، تمرکزها را روی خصوصیات و جذابیت های زنانه‌تان می‌برد. بنابراین اگر نمی‌خواهید انرژی زیادی برای تغییر برداشت‌ها و قضاوت‌های نامناسب هدر دهید لباسی مناسب با فرهنگ سازمانی محیط کارتان بپوشید

 

 

5- اجازه ندهید کسی صحبت‌تان را قطع کند

تا به‌حال برایتان پیش آمده که یک یا چند نفر از همکاران آقا ، به دفعات، زمانی‌که در حال صحبت بوده‌اید صحبتتان را قطع کرده باشند؟

قوی و مطمئن صحبت کنید، لحن و قدرت کلام شما به تنهایی ، باعث میشود دیگران از قطع کردن صحبت‌تان منصرف شوند.

اگر صحبتتان قطع شد، بلافاصله صحبت را متوقف نکنید. به صحبت‌تان ادامه دهید تا زمانی که بصورت واضح بخواهند صحبت را متوقف یا کنترل کنند. به یاد داشته باشید، شما در حال صحبت بودید و حق تقدم با شماست . بنابراین جا نزنید و عقب نکشید.

یا میتوانید با لحنی آرام و کنترل شده به کسی که بین صحبتتان پریده بگویید: «آقای …، صحبت من تمام نشده » یا «فقط یک لحظه …».

همچنین، می توانید با آرامش دست خود را برای نشان دادن این پیام بالا ببرید که دوست دارید تا نوبتشان صبر کنند.

لحن صدا و قاطع بودن بسیار مهم است!  شما می‌توانید حق‌تان را بگیرید بدون اینکه ازخودراضی و متکبر ظاهر شوید – دو ویژگی که خانم ها بسیار از آن میترسند!

رفتار دیگران را شخصی نگیرید و ناامید نشوید! در طی زمان و با رفتار حرفه ای می توانید احترامی که لایق آن هستید را دریافت کنید.

 

 

6- احساسات و نوسانات خلقی‌تان را کنترل کنید

اگر مردان، نوسانات هورمونی را که ما هر ماه تجربه می کنیم، تجربه می کردند، احتمالاً می‌مردند! اما اینکه بخواهید به دیگران اعلام کنید که  PMS را تجربه میکنید یا در دوران پریودتان هستید، مناسب نیست.

خلق و خوی شما نباید نشان دهد که پریود شده اید!

برای داشتن یک الگوی خلقی باثابت و قابل اعتماد تلاش کنید.

 

 

7- مسئولیت اشتباهات‌تان را بپذیرید

عذرخواهی بابت اشتباهی که کرده‌اید نشانه شجاعت و اعتماد به نفس شماست.
” عذرخواهی می کنم، این یک اشتباه از طرف من بود. و فوراً روی اصلاح آن کار میکنم.»

مسئولیت رفتار، گفتار، تصمیم گیری ها و عملکردتان را بپذیرید ! اشتباهاتتان را به گردن دیگران نیندازید! زیرا فرار از پذیرش اشتباه، باعث میشود فردی ، ترسو و خودخواه دیده شوید و احترام اطرافیان را از دست بدهید.

به عنوان یک همکار یا مدیر حرفه‌ای،  مسئولیت اشتباهتان را بپذیرید و برای رفع آن فورا اقدامات لازم را انجام دهید تا از ایجاد محیطی غیرقابل اعتماد، و پر از احساس خشم و کینه، جلوگیری کنید.

 

 

8- محکم و قاطع باشید

بسیار ضروریست که به نظرات دیگران گوش دهید و گزینه‌های مختلف را بررسی کنید. با این حال، به راحتی تحت تأثیر نظرات یا انتقادات دیگران قرار نگیرید. به نظر و توانایی خود در تصمیم گیری، اطمینان داشته باشید.

خانم ‌ها عموما به عنوان کسانی  که به راحتی متقاعد میشوند و  تحت تأثیر قرار می گیرند شناخته می شوند. این کلیشه را از بین ببرید و به خودتان اطمینان داشته باشید!

 

 

9- جایگاه خودتان را به دست آورید

صحبت‌هایی که کردیم به این معنی نیست که شما صرفا بواسطه خانم بودن، یک فرد حرفه ای هستید و همه باید به صحبت‌یتان گوش دهند.

شما باید در حوزه کاری‌تان حرفی برای گفتن داشته باشید. آنچه افراد را شایسته جایگاه های حرفه‌ای میکند قارغ از زن یا مرد بودن، تخصص و نظری معقول و منطقی ست .

با گذشت زمان، می توانید ثابت کنید برای انجام وظایف و مسئولیت ‌هایتان جدی و متعهد هستید. و این جدیت و تعهد منجر به کسب احترام بیشتر در محیط کارتان،  به عنوان یک فرد متخصص و کاربلد میشود.

سخت کار کن و توانایی هایت را ثابت کن! این یک راه امتحان شده و واقعی برای موفقیت است.

 

 

10- در شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای باشید

اگر میخواهید در محیط کار جدی گرفته شوید ضروری ست مرز درستی بین زندگی شخصی و کاری‌تان داشته باشید.

حواستان باشد که پست‌هایی که به اشتراک میگذارید روی برداشت و درک همکارتان از شما تأثیر میگذارد. بنابراین اگر میخواهید اشتراک گذاری عکس های شخصی تان در باشگاه یا مهمانی یا … خللی به جدیت‌تان در کار وارد نکند بهتر است به این مرز بندی ها توجه بیشتری داشته باشید.

اجازه ندهید شبکه های اجتماعی‌ ، اعتبارتان را به خطر بیندازند.

اگر ترجیح می‌دهید زندگی خصوصصی‌تان، خصوصی بماند، این سیاست را مد نظر داشته باشید که همکارانتان را به اکانت شبکه اجتماعی شخصی‌تان ، اضافه نکنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله