بازسازی زندگی پس از از دست دادن همه چیز، می تواند بسیار دلهره‌آور به نظر برسد. چه شغلتان را از دست داده باشید، چه طلاق گرفته باشید یا برای درمان یک بیماری ناخوانده، هزینه های پزشکی هنگفتی پیش رویتان قرار گرفته باشد، با این‌حال نباید اجازه دهید بحران مالی کل زندگی‌تان را برای مدت طولانی تحت کنترل بگیرد

با اینکه ممکن است کمی طول بکشد، با این‌حال می‌توانید از این فشار و بحران مالی خلاص شوید. برای اینکه بتوانید دوباره بلند شوید و روی پایتان بایستید، به یک برنامه عملی و قابل اجرا برای بازسازی زندگی مالی‌تان نیاز دارید. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید دوباره و در کوتاهترین زمان کنترل زندگی اقتصادی و مالی تان را در دست بگیرید در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا، بیایید به صورت خلاصه تعدادی از رایج‌ترین مواردی که می‎‌تواند بحران یا در وضعیت بهتر فشار مالی ایجاد کند چه مواردی هستند؟

 

چه عواملی می‌توانند باعث بحران مالی در زندگی شما شوند؟

بحران مالی یا فشار اقتصادی فقط در مواقع رکود اقتصادی و بازار اتفاق نمی‌افتد. عوامل متعددی می توانند بر زندگی اقتصادی شما تأثیر بگذارند. در اینجا چند نمونه از آنچه می تواند باعث فشار مالی در زندگی شما شود آورده شده است:

 

از دست دادن شغل

از دست دادن شغل یکی از رایج‌ترین مواردی ست که افراد را با فشار مالی مواجه می‌کند.ممکن است به هر دلیلی از کار اخراج شده باشید یا آنقدر تحت فشارهای محیط کار قرار گرفته باشید که دیگر توان مدیریت چالش‌های محل کارتان را نداشته و خودتان استعفا داده باشید. یا ممکن است شرکتی که در آن کار می‌کنید ورشکست یا با شرکت دیگری ادغام شده باشد. در هر صورت با از دست دادن شغل یکی از اصلی ترین جریان‌های درآمدی شما قطع می‌شود.

 

بروز بیماری‌های غیرمنتظره نشده

با اینکه بروز بیماری برای هر فردی ممکن است روی بدهد با اینحال بروز غیرمنتظره‌ی یک بیماری می‌تواند صورت حساب‌های پزشکی متعدد با بار مالی زیادی ایجاد کند.

 

طلاق یا جدایی

طلاق یکی دیگر از دلایل رایج مشکلات مالی است. علاوه بر هزینه‌هایی که ممکن است افراد برای گرفتن وکیل و دادگاه متحمل شوند، عملا جریان درآمدی که از سمت همسر تامین می‌شده است، قطع می‌شود.

 

رویدادهای مثبت زندگی و در عین‌حال پرهزینه

همیشه اتفاقات ناخوشایند و منفی منجر به فشار مالی نمی‌شوند. گاهی اتفاقات مثبتی چون تشکیل خانواده و ازدواج، مراسم عروسی ، خرید یک واحد آپارتمان، ماشین و  … باعث می‌شود شما حداقل برای بازه‌ای، فشار مالی بیشتری را متحمل شوید.

 

با این‌حال، مهم نیست که به چه دلیل در حال حاضر در چنین وضعیتی هستید،  مهم این است که حتی بعد از از دست دادن همه‌چیز باز هم این امکان وجود دارد از نو شروع کنید و با دستیابی به آزادی مالی، کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید!

 

چگونه بعد از از دست دادن همه چیز، زندگی خود را از نو بسازید

از دست دادن شغل، طلاق یا مواجهه با قبض‌های پزشکی بدون تردید می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. اما همچنان می‌توانید یاد بگیرید چگونه زندگی‌تان را مجدد بازسازی کنید. در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که کمک میکنند حتی اگر از نظر اقتصادی و مالی با خاک یکسان شده باشید، دوباره بلند شوید و همه چیز را از نو بسازید.

 

مرحله اول : گذشته را رها کنید و ببخشید

نگه داشتن گذشته و یادآوری چندباره اتفاقات آن، فقط باعث درد بیشتر می شود. بنابراین اگر واقعاً می خواهید زندگی‌تان را از نو بسازید، قبل از هر چیزی باید کوله‌بار سنگین خاطرات گذشته را زمین بگذارید. باید ذهنتان را از سمی که یادآوری برخی افراد و اتفاقات در ذهنتان تولید می‌کند، پاکسازی کنید. باید کسانی را که به شما ظلم کردند را ببخشید و به راهتان ادامه دهید.

کینه‌توزی برای چیزی که قابل تغییر نیست و در گذشته اتفاق افتاده کمکی به شما در ادامه راه نمی کند. البته که بخشیدن و رها کردن گذشته فرآیند خودش را دارد ولی نیاز است با تمام قلب و وجودتان این  بخشش و گذشتن را بخواهید. درسی که باید را از اتفاقات تلخ گذشته بگیرید و سپس  رها کنید و تمرکزتان را روی تنظیم مجدد زندگی‌تان بگذارید.

 

مرحله 2. وضعیت مالی فعلی تان را بررسی کنید

برای آنکه به جایی که می‌خواهیم برسیم، در ابتدا باید بدانیم کجا قرار داریم. ارزیابی شرایط مالی فعلی‌تان و اینکه چه‌قدر موجودی دارید می تواند به شما در بازسازی زندگی تان کمک کند. شما باید بدانید که چه منابعی دارید و بزرگترین تعهدات مالی‌تان شما چیست. فهرستی از تمام منابع درآمدی و همچنین هزینه‌ها و بدهی‌های خود تهیه کنید.

چقدر موجودی دارید؟
هر ماه چقدر هزینه می‌کنید؟
چه دارایی هایی دارید؟

این ممکن است در ابتدا خسته‌کننده به‌نظر برسد، اما مهم است که بدانید اکنون در کجا هستید تا بتوانید در مسیر ساختن زندگی بهتر در آینده گام های هدفمند در جهت درست بردارید.

 

مرحله 3. برای بازسازی زندگی و امور مالی‌تان برنامه‌ریزی کنید و پلن داشته باشید

حالا که می‌دانید کجا هستید و به اینکه کجا می‌خواهید باشید فکر کرده‌اید وقت آن است که برای این سفر دستیابی به اهداف مالی، برنامه ریزی کنید. مراحلی را برای رفتن از جایی که اکنون هستید به جایی که می‌خواهید باشید را  مشخص کنید.

 

اهداف زندگی و مالی مشخص ایجاد کنید

سعی کنید اهداف مشخصی را برای زندگی و وضعیت مالی‌تان در نظر بگیرید. آیا می‌خواهید تا پایان سال مقدار مشخصی پس انداز کنید؟ یا می خواهید تمام بدهی‌هایتان را پرداخت کنید؟

 

یک برنامه اجرایی و عملی تنظیم کنید

کارآمدترین و بهترین  راه را برای رسیدن از جایی که اکنون هستید به به جایی که می‌خواهید باشید را پیدا کنید. شاید لازم باشد یک سیستم بودجه بندی بهتر پیدا کنید. همچنین ممکن است بخواهید راه هایی را برای افزایش درآمد و منابع مالی جدید جستجو کنید.

 

بدهی‌هایتان را مدیریت کنید

اگر به فرد یا افراد یا مجموعه‌ای بدهی دارید، باید اطمینان حاصل کنید که با طلبکاران خود برای پرداخت بدهی‌تان در ارتباط هستید.

 

میزان پیشرفتتان را پیگیری کنید

مطمئن شوید گام‌هایی را که برمی‌دارید، قابل اندازه‌گیری و واقع‌بینانه باشند، تا بتوانید به آنها پایبند باشید. حتما میزان پیشرفت تان را اندازه‌گیری کنید و پیروزی‌های خود را هر چقدر هم که کوچک باشند جشن بگیرید.

 

مرحله 4. بزرگ فکر کنید و از داشتن رویاهای بزرگ نترسید

یکی از مهم ترین کارهایی که باید در زمان بازسازی زندگی ‌تان انجام دهید، تجسم و تصویرسازی شرایط ایده‌آلی ست که می‌خواهید در آن باشید.

وضعیت مالی تان چطور باشد؟ چه سبک زندگی داشته باشید، چطور لباس بپوشید و در چه جاهایی حضور داشته باشید و …

چشمان خود را ببندید و تا حد امکان شرایطی که می‌خواهید به آن برسید را در ذهنتان تجسم و تصور کنید. توصیف کننده باشید.

قرار نیست خیلی پیچیده باشد و می‌توانید این تصورات را ساده نگه دارید، مانند توصیف اتاقی که در آن از خواب بیدار می‌شوید، یا حضور در یک تعطیلات ساحلی .

کجا آرام ترین و شادترین احساس را دارید؟

چه‌قدر جریان درآمدی و موجودی بانکی می‌تواند به شما احساس امنیت و آرامش بدهد؟

 

 

مرحله 5. قدم به قدم پیش بروید

هنگامی که برنامه ریزی مالی تان را انجام دادید، زمان آن است که در عمل دست به کار شوید. و بهتر است به‌جای اینکه در دریای کارهای کوچک و بزرگی که باید انجام شود، شیرجه بزنید، روی چیزهای کوچک تمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر بدهی زیادی دارید، این می تواند به معنای تمرکز بر پرداخت تنها یک بدهی در یک زمان باشد. مهم این است که شما در حال انجام کاری هستید. پس قدم های کوچک و پیوسته بردارید و به مرور این  پشتکار نتیجه خواهد داد.

 

مرحله 6. با خودتان مهربان باشید

بازسازی زندگی‌ و رسیدن به یک آرامش و ثبات نسبی بعد از از دست دادن همه چیز، می‌تواند زمان بر باشد، بنابراین خیلی به خودتان سخت نگیرید. از خودتان مراقبت کنید و به بدنتان و آنچه که نیاز دارد گوش دهید. زمانی را برای بیرون رفتن و طبیعت گردی اختصاص دهید.

بسیار مهم است که زمانی برای ورزش منظم پیدا کنید. این چیزهای کوچک می توانند برای سلامت ذهن و روان شما معجزه کنند. در واقع، مطالعات نشان می دهد که مدت زمانی را بیرون از محیط بسته سپری کردن می‌تواند سلامت روان شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

 

 

مرحله 7. قدردانی و ذهن آگاهی را تمرین کنید

همانطور که شروع به بازسازی زندگی و امور مالی‌تان می کنید، فراموش نکنید که برای چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید. در زمان حال زندگی کنید و اجازه ندهید یادآوری گذشته یا نگرانی از آینده شما را از زندگی در لحظه حال غافل کند. تمرین مدیتیشن یا گنجاندن تمرینات تنفسی در زندگی روزمره به شما کمک می‌کند که ذهن آگاهی تان را تقویت کنید

 

 

مرحله 8. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را دوست دارند

احساس تنهایی، ناامیدی و خستگی برای فردی که همه چیز را از دست داده است ، غیر عادی نیست.

بنابراین سعی کنید خودتان را با افرادی احاطه کنید که می‌توانند درک و از شما حمایت عاطفی کنند . شما به تشویق کنندگانی نیاز دارید که بتوانند در این سفر جدید به شما کمک کنند. البته بصورت کلی داشتن روابطی سالم با افرادی که به یکدیگر اهمیت می‌دهید، برای سلامت روحی و جسمی تان نیز مفید است.

 

مرحله نهم: روی پیشرفت های کوچک روزانه متمرکز شوید

برخی از ما به خاطر داشتن ذهنیت همه یا هیچ فرصت‌های بسیاری را از دست می‌دهیم. اما مهم است که به یاد داشته باشید که کلید بازسازی زندگی شخصی و مالی تان در برداشتن  همین گام های کوچک و پیوسته نهفته  است.

تعیین اهداف کوچک برای رسیدن به اهداف بزرگ انجام آنها را بسیار ساده‌تر می کند و شما را از غرق شدن در کارهای زیاد نجات می‌دهد.

برای مثال اگر هدفتان ارتقا سلامتی و تناسب اندامتان است سعی کنید با 10 دقیقه ورزش در هر روز شروع کنید و کم کم مدت زمان ورزش تان را افزایش دهید.

اگر تمایل دارید راهنمایی بیشتری در این مورد دریافت کنید مطلب «چگونه هر روز ۱٪ بهتر شویم» یک راهنمای گام به گام کاربردی ست که به شما کمک میکند با قدم های کوچک روزبروز نسخه بهتری از خودتان داشته باشید

 

الهام بگیرید و زندگی خود را بازسازی کنید!

اکنون می دانید چگونه زندگیتان را فارغ از تمام آنچه اتفاق افتاده است از نو بسازید!  به خاطر داشته باشید که شروع جدید و بازسازی خود و زندگی تان بعد از یک بحران مالی عموما آسان نیست. با این حال، با پشتکار زیاد و برنامه ریزی درست، تغییر شرایط و خروج از بحران مالی پیش آمده امکان پذیر است.

به این فکر کنید که زندگی ایده‌آل، و شرایط دلخواه شما چیست. برنامه و راهکارهایی برای مقابله با مشکلات مالی‌تان تنظیم کنید، مراقب سلامت روانی تان باشید و خودتان را با افراد دلسوز و حمایتگر احاطه کنید.

 

هر روز را به یک تغییر کوچک اختصاص دهید و کم کم شاهد بهبود زندگی خود خواهید بود!

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله