یکی از رایج‌ترین دغدغه‌هایی که افراد بویژه خانم‌های موفق با آن روبرو هستند، این است که با بالا رفتن از نردبان موفقیت، دوستان زیادی را در این راه از دست می‌دهند.

برای رسیدن به موفقیت واقعی، باید در مسیر خودسازی و رشد قرار بگیرید. و وقتی در مسیر خودسازی و رشد قرار می‌گیرید، مواقعی پیش می‌آید که ممکن است ارتباط نزدیک خود را با افراد خاصی در زندگی‌تان از دست بدهید. و این می‌تواند یکی از چالش‌برانگیزترین جنبه‌های رشد شخصی باشد. هیچ‌کس دوست ندارد دوستان خود را از دست بدهد.

 

وقتی در مسیر رشد و استفاده از توانمندی‌هایتان قرار می‌گیرید، حلقه دوستان و اطرافیان شما ممکن است با یکی از موارد زیر روبرو شوند:

 

» حسادت می‌کنند

حسادت زمانی اتفاق می‌افتد که کسانی که در حلقه دوستان صمیمی شما هستند، آنچه را که انجام می‌دهید تحسین می‌کنند، اما چون در مورد توانایی‌های خودشان برای کسب این موفقیت مطمئن نیستند، حسادت می‌کنند.

 

» احساس ناامنی نسبت به خودشان می‌کنند

موفقیت شما باعث ایجاد احساس شکست یا شک‌ به خود، در برخی از دوستان‌تان می‌شود. شاید آنها رویاهایی دارند که آنها را به تعویق انداخته‌اند یا هرگز به خود زحمت نداده‌اند که آنها را دنبال کنند، زیرا اعتماد به نفس یا نظم و پشتکار لازم برای انجام عمل را ندارند. و موفقیت شما به طریقی این تعویق و پشت‌گوش اندازی را به آنها یادآوری می‌کند

 

» احساس ترس می‌کنند

بخش خزنده مغز ما با چیزهایی که آشناست احساس راحتی بیشتری می‌کند تا با چیزهای جدید و متفاوت. شاید در نتیجه رشد و تکامل‌تان، در حال تعیین حد‌و‌مرزها یا رفتار قاطعانه در برابر رفتارهای نامطلوب اطرافیان‌تان هستید. دراصل، تغییر شما، دوستانتان را نیز دعوت به تغییر می‌کند  که ممکن است موجب هراس مغز از ناشناخته‌ها شود.

 

» انگیزه می‌گیرند

تغییرات شما و حرکتی که در مسیر رشد و موفقیت دارید برای برخی دوستان‌تان انگیزه‌بخش خواهد بود

همانطور که ماریان نوشت: “وقتی به خودتان فرصت درخشیدن می‌دهید ناخودآگاه به دیگران نیز این انگیزه را می‌دهید تا بدرخشند”

اقدامات شما برای رسیدگی به مسائل حل نشده گذشته‌ یا تسلط بر زندگی‌تان، در واقع می‌تواند به دیگران انگیزه دهد و برایشان الهام بخش باشد تا آنها نیز به بهترین سطح بعدی خود برسند.

 

در مسیر رشد و موفقیت‌، مراقب تله احساس گناه باشید. افراد زیادی ازینکه به ترک‌کردن و رهاکردن دوستی‌های گذشته – که دیگر برایشان مناسب نیست – فکر می‌کنند احساس گناه دارند.

در این مواقع چند نکته را به‌خاطر داشته باشید

اول اینکه هر فردی 100% مسئول زندگی و تصمیم‌های خودش است. و اگر بخواهید به‌خاطر ترس از پشت‌سر کذاشتن دیگران، حرکت خودتان را متوقف کنید، به خودتان ظلم کرده‌اید.

به یاد داشته باشید، دوستان شما نیز در حال تکامل هستند. بااینکه ممکن است امروز احساس حسادت، ناامنی یا ترس داشته باشند ولی می‌توانند به نقطه‌ای الهام بخش حرکت کنند. حتی ممکن است اعمال شما بذری را بکارد که به دگرگونی نهایی آنها منجر شود.

 

این چند نکته کمک میکند این جریان را بهتر مدیریت کنید :

 

  • به خودتان فرصتی برای غمگین بودن دهید

از دست دادن یک دوست یا جمعی از دوستان، تغییر مهمی است و می‌تواند متناسب با میزان صمیمتی که در گذشته داشته‌اید، کم یا زیاد دردناک باشد. بسیار مهم است که زمانی را برای احساس کامل احساسات‌تان اختصاص دهید. اجازه دهید احساسات‌ی که دارید، بدون قضاوت ظاهر شوند. و بعد از مدتی بصورت طبیعی به بی‌طرفی می‌رسید.

 

  • به اشتراک بگذارید

تاجایی که امکانش را دارید یا بسترش مهیاست، برای به اشتراک‌گذاشتن کارهایی که در مسیر رشد و موفقیت‌تان انجام می‌دهید، وقت بگذارید. دوستان‌ و اطرافیان را در جریان کارهایی که برای ارتقای خود انجام می‌دهید قرار دهید و آنها را به مشارکت دعوت کنید. و این حق را برایشان همیشه قائل باشید که خودشان تصمیم بگیرند که چگونه و چه‌زمانی برای رشد خودشان اقدام کنند.

 

  • فقط گیرنده نباشید

اگر نسبت به موفقیت‌‌هایی که کسب می‌کنید، به هر دلیلی احساس گناه دارید، بهترین راهکار این است که متعهد شوید شما هم به دیگران برای موفقیت‌شان کمک کنید. به هر روشی که برایتان منطقی و امکان‌پذیر  است دیگران را در موفقیت‌تان سهیم کنید – در یک سازمان غیرانتفاعی داوطلب شوید، کمک مالی کنید، یک مربی باشید. راهی پیدا کنید که مطمئن شوید موفقیت شما فقط به شما ختم نمی شود.

 

  • به رشد و خودسازی ادامه دهید

اگر از دست دادن یک دوست، باعث می شود احساس پوچی و تنهایی کنید، به جای اینکه روی احساس غم از دست دادن یک دوست تمرکز کنید، به کار و مسیرتان ادامه دهید.

به‌زودی متوجه خواهید شد که افراد جدیدی را به زندگی خود جذب کرده‌اید که هماهنگ و حامی حرکت شما در مسیر رشد و موفقیت هستند و می توانند بخشی از تکامل بعدی شما باشند.

 

شما چه تجربه‌ای دراین‌باره دارید؟

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله